Tworzywo PCR jako materiał do produkcji opakowań.

Tworzywo PCR jako materiał do produkcji opakowań.

Opakowania z tworzywa sztucznego zdominowały współczesny rynek opakowań. Praktycznie każdy produkt który kupujemy jest opakowany w plastik. Oczywiście najbardziej wyraźnym przykładem są wszelkiego rodzaju butelki plastikowe. Ale wystarczy spojrzeć na półki sklepowe. Niemal każdy produkt jest zapakowany w foliowy woreczek, blister, czy też opakowanie z folii plastikowej. Mamy więc do czynienia z plagą plastiku, która ewidentnie daje się we znaki naszej planecie. Zalegający plastik rozkłada się latami, a my produkujemy wciąż nowy, pozostawiając tym samym coraz wyraźniejszy ślad węglowy. Czy jest jednak jakieś remedium, które pozwoliłoby temu zaradzić? Okazuje się, że jest a jest nim tworzywo PCR, czyli tworzywo sztuczne pochodzące z odzysku.

Czym jest tworzywo PCR?

Samo tworzywo PCR to po prostu plastik pochodzący z odzysku. Zużyte opakowania plastikowe, czyli wszelkiego rodzaju butelki, worki i inne blistery, poddawane są obróbce i granulowane. Następnie z przygotowanego tak granulatu można znowu wytwarzać kolejne opakowania z tworzywa sztucznego. Co więcej, z tak pozyskanego materiału można wytwarzać także wiele innych użytecznych przedmiotów. Tworzywo z recyklingu świetnie nadaje się do wytwarzania materiałów geosyntetycznych, które obecnie coraz powszechniej stosowane są w budownictwie. Ich wdrożenie znacznie podnosi wytrzymałość realizowanych inwestycji. Tworzywo PCR doskonale sprawdza się także jako materiał do produkcji różnorodnych elementów maszyn i urządzeń. Można z niego także wytwarzać przedmioty użytkowe, elementy samochodów, siedzenia w autobusach i pociągach. Ograniczeniem jest tutaj w zasadzie tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia i pewne normy jakościowe, ale o tym później.

Zalety i wady opakowania z PCR.

Wykorzystując tworzywo PCR do ponownej produkcji opakowań czy też innych elementów, trzeba mieć jednakże świadomość pewnych ograniczeń. Tak samo jak świadomość zalet, jakie to za sobą niesie.

Zalety opakowań z tworzywa PCR:

  • Ekologia – to największa zaleta wykorzystania tworzywa PCR do produkcji nowych opakowań.
  • Wysoka trwałość – opakowania z tworzywa sztucznego możemy poddawać recyklingowi wielokrotnie.

Wady zastosowania opakowań z tworzywa PCR:

  • Ograniczone zastosowanie – wynikające ze względu na braki technologiczne związane z utrzymaniem czystości. Skutkiem tego, opakowania z PCR nie są dopuszczane do użytkowania w przemyśle spożywczym.
  • Ograniczona kolorystyka – wynikająca ze zmieszania wielu różnokolorowych opakowań. Dla wielu firm jednakże nie ma już większego znaczenia jakiego koloru jest butelka. Identyfikacja wizualna przestaje na klientach robić wrażenie. Większe wrażenie robi fakt, iż opakowania pochodzą z recyklingu.
  • Niedoskonałości materiałowe – tworzywo PCR jest wytwarzane w wielu różnych sortymentach o zróżnicowanych właściwościach. Trzeba więc precyzyjnie dobrać granulat PCR do konkretnego zastosowania, aby spełniał normy jakościowe i wytrzymałościowe.

Jednym słowem tworzywo PCR może być doskonałą odpowiedzią na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska. Zamiast produkować ciągle nowe, wykorzystujmy w końcu stare. Tak jak to człowiek robił kiedyś. Jak się zepsuło, to naprawiał lub przerabiał, modyfikował i korzystał tak długo jak to tylko było możliwe.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *