Typy łożysk stosowanych w maszynach i urządzeniach przemysłowych.

Typy łożysk stosowanych w maszynach i urządzeniach przemysłowych.

Współczesne urządzenia i maszyny przemysłowe, przede wszystkim wykorzystują w swojej pracy wszelkiego rodzaju łożyska. Trzeba jednakże pamiętać, iż poszczególne łożyska będą dość znacznie odróżniać się od siebie, przede wszystkim w zakresie parametrów technicznych i zdolności do przenoszenia różnorodnych obciążeń. Dlatego też, w każdym z przypadków, kluczową kwestią będzie precyzyjne określenie rodzaju występujących naprężeń i obciążeń, aby dzięki temu mieć możliwość skutecznego doboru łożysk do konkretnych zastosowań. Przyjrzyjmy się zatem tej kwestii nieco bliżej, aby przekonać się, jak bardzo istotną kwestią będzie dobór poprawnie dopasowanego do konkretnego przypadku łożyska.

Łożyska stożkowe

Jednymi z częściej pojawiających się w zastosowaniach przemysłowych łożysk, są tutaj łożyska stożkowe, charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami. Składają się z pierścieni ze stożkowymi bieżniami oraz wałeczków w kształcie ściętego u góry stożka. Przeznaczone są, podobnie jak łożyska kulkowe skośne do osiowego ustawiania wału, oraz do przenoszenia obciążeń promieniowych i osiowych. W ich przypadku jednakże będziemy mieć do czynienia z dopuszczalnością bardzo niewielkiej niewspółosiowości wału i oprawy, toteż w tym przypadku musimy mieć do czynienia z dość dobrym poziomem stabilizacji elementów całej maszyny. W produkcji znajdziemy łożyska stożkowe jednorzędowe i dwurzędowe a nawet czterorzędowe. Będą one przeznaczone do przenoszenia bardzo dużych obciążeń promieniowych przy jednoczesnym osiowym ustawieniu wału. Bardzo ważną kwestią, na którą należy tutaj także zwrócić uwagę jest kwestia tego, iż łożyska stożkowe przez wzgląd na symetryczną budowę, pozbawione będą reakcji osiowej.

Łożyska kulkowe skośne.

Są to łożyska przeznaczone przede wszystkim do przenoszenia obciążeń złożonych, promieniowych i osiowych. Warto tutaj podkreślić, iż będziemy mieć do czynienia z kilkoma typami łożysk kulkowych skośnych, a są to:

  • Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe – mogące przenosić obciążenia osiowe tylko w jednym kierunku, skutkiem czego zazwyczaj będą pracować parami, celem przenoszenia obciążeń w obydwu kierunkach. Stosowane przede wszystkim w kwestii ustalenia osiowego położenia wału
  • Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe – łożyska potrafiące przenosić obciążenia osiowe w obydwu kierunkach, a co za tym idzie, mogą być stosowane w pełni samodzielne.
  • Łożyska kulkowe skośne dwurzędowe – gwarantujące o wiele większy poziom wytrzymałości na przenoszone obciążenia przy łożyskowaniu.

Generalnie można więc powiedzieć, iż łożyska kulkowe skośne, będą przede wszystkim stosowane do precyzyjnego łożyskowania wałów w oprawach, wszędzie tam, gdzie schodzi konieczność jednoczesnego przenoszenia dużych obciążeń złożonych czyli osiowych oraz promieniowych, a inne łożyska nie będą sobie w stanie poradzić z tego typu zadaniem.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *