Uprawa Azalii w ogrodzie.

Uprawa Azalii w ogrodzie.

Uprawa różnorodnych roślin ogrodowych to ciekawe zajęcie, które zapewnia nam z jednej strony rozrywkę a z drugiej poprawia estetyczny kształt naszego ogrodu. Jeśli jednak bardziej skupiamy się na kwestiach estetyki, aby więcej czasu spędzać na relaksie w ogrodzie zamiast na pracy przy roślinach, warto zainteresować się roślinami pięknymi, aczkolwiek mało wymagającymi. Wśród takowych z całą pewnością znajdują się Różaneczniki, czyli cała rodzina krzewów ozdobnych, które bardzo dobrze czują się w naszej strefie klimatycznej, zaś ich uprawa nie nastręcza zbyt wielu trudności. Warto więc zwrócić uwagę na Różaneczniki i Azalie, czyli rośliny z tej samej rodziny.

Wymagania odnośnie domowej uprawy Różaneczników i Azalii.

W pierwszej kolejności warto sobie wyjaśnić, iż Azalie i Różaneczniki to rośliny z tego samego gatunku Rhododendron. Pochodzą raczej z krajów azjatyckich, gdzie rosną w górskim klimacie w zacienionych i osłoniętych miejscach. Dlatego też, takowe warunki warto im stworzyć w naszych przydomowych ogrodach. Bardzo istotnymi kwestiami będzie także prawidłowe przygotowanie gleby do ich uprawy, oraz wybór odmian. W zasadzie to właśnie to są trzy najważniejsze kwestie jeśli chodzi u uprawę Różaneczników i Azalii w naszych przydomowych ogrodach.

Wybór właściwych do uprawy odmian roślin.

Zacząć należy od tego, iż w swoich naturalnych warunkach, rośliny te nie maja do czynienia z tak srogim okresem zimowym, toteż większość odmian nie będzie w stanie sobie skutecznie z mrozem tego zakresu radzić. Niemniej jednak praktycznie każdy hurtownia Azalii i Różaneczników będzie posiadać w swoim asortymencie co najmniej połowę odmian doskonale radzących sobie z przetrwaniem zimy w naszej strefie klimatycznej, kiedy temperatury nierzadka spadają do dwudziestu stopni Celsjusza poniżej zera. Tak więc, z właściwym doborem odmian do uprawy ogrodowej, raczej nie powinniśmy mieć większych trudności.

Gleba do uprawy Różaneczników i Azalii.

Obydwie te odmiany roślin mają zbliżone do siebie wymagania glebowe. Powinna to być gleba stosunkowo kwaśna o odczynie pH w granicach 4,5-6. aby taki poziom osiągnąć, należy zmieszać ze sobą trzy składniki, a są to: nie odkwaszany torf, gleba ogrodnicza (kompost) oraz kora sosnowa. Warto oczywiście jeszcze sprawdzić pH, aby mieć pewność, że gleba odpowiada naszym roślinom. Oczywiście samodzielne mieszanie gleby jest opłacalne jedynie przy dużych ilościach nasadzeń. Jeśli planujemy posadzić kilka sztuk roślin, lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej mieszanki.

Wybór odpowiedniego stanowiska do uprawy.

Tutaj kwestią najważniejszą jest zacienienie i osłonięcie stanowiska. Bardzo dobrze sprawdzają się stanowiska w bezpośrednim sąsiedztwie innych, większych roślin ogrodowych. Najważniejszą kwestią jest jednak to, aby rośliny te posiadały głęboki system korzeniowy, który nie będzie kolidować z płytkim systemem korzeniowym Azalii i Różaneczników.

Podsumowanie

Przestrzeganie powyższych trzeba zasad sprawi, iż nasz domowa hodowla Różaneczników będzie należeć do całkiem udanych, a co najważniejsze nie będzie stawiać przed nami nadmiernych wymagań w zakresie pielęgnacji roślin. Więcej czasu będziemy mogli spędzić na błogim relaksie w ogrodzie, wśród zieleni, niż na pracach związanych z jego utrzymaniem w dobrym stanie.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *