Wybór właściwej polisy OC dla rolnika.

Wybór właściwej polisy OC dla rolnika.

Wybór właściwej polisy OC dla rolnika, w niektórych przypadkach będzie nie tylko dodatkowym zabezpieczeniem gospodarstwa, ale wręcz obowiązkiem. Wynika to wprost z zapisów ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych. Zgodnie z ta ustawą, rolnicy, będący osobami fizycznymi, rozliczającymi się za pomocą podatku rolnego i gospodarujący na areale upraw rolnych powyżej 1 ha, muszą wykupić polisę OC, oraz polisę ubezpieczenia budynków rolnych. Warto więc przyjrzeć się wszystkim istotnym kwestiom w tym zakresie nieco bliżej. Dzięki temu bowiem, będziemy mieć o wiele większą wiedzę w temacie obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych.

Przemyślany wybór właściwej polisy OC dla rolnika.

Nie da się ukryć, iż decyzja o wyborze odpowiedniej polisy OC, jest bardzo ważna. Przekłada się to bowiem na poziom zabezpieczenia rolnika przed różnymi zagrożeniami, pojawiającymi się w toku prowadzenia gospodarstwa rolnego. Należy też podkreślić, iż przemyślany wybór właściwej polisy OC dla rolnika, będzie istotny ze względów finansowych. Co prawda ubezpieczenie OC w przypadku najmniejszych gospodarstw podchodzących pod obowiązkowe ubezpieczenia, jest naprawdę niewygórowany, to jednak zawsze są to jakieś roczne koszty, które należy ponieść. Należy także pamiętać, iż ubezpieczenie OC dla gospodarstwa rolniczego nie jedynym, które należy tutaj wykupić obowiązkowo. Dodatkowo trzeba także wykupić polisę ubezpieczenia budynków gospodarczych. Czyli dochodzi nam kolejny, obowiązkowy koszt, jaki rolnik spełniający kryteria ustawy będzie musiał ponosić.

Czy ubezpieczenie OC jest przydatne?

Warto sobie jednakże zaznaczyć, iż ponoszone koszty z tytułu wykupienia polisy to naprawdę nic nadzwyczajnego. W przypadku braku polisy OC, można nawet zbankrutować w niektórych okolicznościach. Jest to bowiem ubezpieczenie zapewniające nam wypłatę ewentualnych zadośćuczynień na rzecz osób trzecich z kasy ubezpieczalni. Do takich sytuacji dochodzi, kiedy osoby trzecie zostaną poszkodowane w wyniku działania rolnika, które miało bezpośredni związek z prowadzonym gospodarstwem. Wystarczy więc przypadkowo uszkodzić sąsiadowi płot, lub samochód zaparkowany przy drodze i już trzeba wypłacać zadośćuczynienie. Dlatego też, wybór właściwej polisy OC dla rolnika jest tak istotny. Pozwala on bowiem zabezpieczyć gospodarstwo przed wieloma zagrożeniami, w tym także przed całkowitym bankructwem.

Podsumowanie.

Jednym słowem trzeba tutaj powiedzieć, iż wybór właściwej polisy OC dla rolnika jest kluczowy z wielu względów. Choć w większości przypadków, idealne będzie nawet najtańsze ubezpieczenie OC rolnika to jednak czasem warto przyjrzeć się także innym ofertom. Zawsze trzeba tego typu kwestie rozpatrywać indywidualnie w przypadku każdego gospodarstwa. Każde jest bowiem inne, i pojawiać się będą zupełnie inne zagrożenia.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *