Wygodne oświetlenie klatki schodowej.

Wygodne oświetlenie klatki schodowej.

Oświetlenie wnętrza każdego domu to bardzo ważna kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, bowiem od poprawności wykonania poszczególnych instalacji, zależne będzie to, czy w domu będzie się nam żyć wygodnie i komfortowo. Trzeba także pamiętać, iż oświetlenie poszczególnych części domu będzie wymagać zupełnie różnego podejścia, toteż warto tutaj poznać podstawowe zasady działania poszczególnych systemów oświetlenia, aby w przypadku zaistnienia konieczności przeprowadzania jakichkolwiek prac, nie mieć z tego tytułu zbędnych trudności. Zobaczmy zatem, jak zabrać się za wykonanie oświetlenia na klatce schodowej, co według większości elektryków jest zdecydowanie najtrudniejsze.

Zasada działania instalacji oświetlenia klatki schodowej.

Musimy sobie tutaj zdać sprawę z tego, iż oświetlenie klatki schodowej wymagać będzie od nas zupełnie innego podejścia, niż w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie należy zastosować zwykły łącznik elektryczny, który rozwiązuje wszystkie problemy. Tutaj trzeba tak wszystko zaplanować, aby możliwe było załączenie oraz wyłączenie światła, zarówno na dole jak i na górze, i to bez względu na to, gdzie w danym momencie się znajdujemy, a to wymaga zastosowania nieco odmiennego podejścia. Przede wszystkim należy zastosować odpowiedniej jakości łączniki schodowe Kontakt Simon, które mają nieco odmienną konstrukcję od tradycyjnych łączników elektrycznych. Ich różnicą jest to, iż niezależnie od położenia zamykają zawsze jeden obwód elektryczny. W takim układzie, jeśli dwa łączniki, będą w obydwu pozycjach zamykać jeden obwód oświetlenia, możliwe jest wykorzystanie tego właśnie do włączania i wyłączania światła niezależnie od tego, na której kondygnacji użyjemy łącznika. Kiedy użyjemy jednego z łączników, to rozłączy on aktualnie łączony obwód i przejdzie w stan łączenia drugiego, przy czym ten drugi jest aktualnie dodatkowo rozłączony drugim łącznikiem. W tej chwili mamy światło wyłączone i możemy którymkolwiek łącznikiem złączyć jeden z obwodów i załączyć światło. Wydaje się to być nieco zagmatwane, ale w rzeczywistości jest jak najbardziej proste i banalne.

O czym jeszcze warto tutaj pamiętać?

Oczywiście powyżej przedstawiamy tylko podstawę działania, a trzeba jeszcze zwrócić uwagę na poprawne wykonanie instalacji, i jak już wspomnieliśmy, zastosowanie odpowiednich jakościowo łączników. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo eksploatacji całej instalacji elektrycznej w domu, a to przecież jest dla każdego z nas kwestią zdecydowanie najważniejszą. Musimy więc pamiętać o tym, aby zabezpieczyć odpowiednie fundusze na wykonanie poszczególnych elementów prac instalacyjnych, aby ostatecznie nie doprowadzić do sytuacji, w której będziemy mieli jakiekolwiek trudności z przyszłym działaniem instalacji. Aby nie okazało się, iż stanowi ona dla nas jakiekolwiek zagrożenie.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *