Wyjazd na trekking w Pireneje.

Wyjazd na trekking w Pireneje.

Trekking to w ostatnim czasie coraz bardziej popularna w Europie forma wypoczynku. Nie inaczej jest też w naszym kraju, gdzie co roku, coraz większa grupa urlopowiczów, wybiera wyjazdy trekkingowe w miejsce tradycyjnego wypoczynku w hotelu. Trzeba tutaj jednakże zwrócić uwagę, iż jest to forma wypoczynku aktywnego, skierowana przede wszystkim do osób, które lubią na świeżym powietrzu. Coraz bardziej popularne staje się także wyjeżdżanie na wycieczki trekkingowe w kierunkach zagranicznych, w Alpy, czy też w Pireneje. Szczególnie te drugie cieszą się rosnąca popularnością, głównie przez wzgląd na nieco łatwiejsze od alpejskich, trasy piesze. Zobaczmy zatem, jak może wyglądać typowy wyjazd na trekking w Pirenejach.

Kilka słów o Pirenejach.

Pireneje to trzecie pod względem wysokości pasmo górskie Europy, rozciągające się na długości 450 km od Morza śródziemnego, aż po Atlantyk. Większą częścią grzbietu Pirenejów ciągnie się granica francusko hiszpańska. Warto zwrócić uwagę iż w Pirenejach leży także w całości księstwo Andory. Do najwyższych szczytów w Pirenejach należy zaliczyć:

  • Pico de Aneto – 3404 m n.p.m
  • Mont Posets – ss57 m n.p.m.
  • Monte Perdido – 3355 m n.p.m.

Nie są to więc góry tak wysokie jak wspomniane wcześniej Alpy, aczkolwiek trzeba przyznać, iż zdobywanie szczytów przekraczających wysokością 3 tysiące metrów to nie lada wyzwanie nawet dla wprawnego alpinisty.

Trekking w Pirenejach.

Na przełomie kilku ostatnich lat, coraz większa liczba biur podróży oferuje swoim klientom trekking w Pirenejach, w trakcie którego można będzie skorzystać z wielu lokalnych atrakcji. Zdecydowanie najczęściej oferta wyjazdu przygotowana jest w dwóch wariantach: łatwym i trudnym. Dla każdego wariantu przydzielony jest jeden przewodnik, a każdy z uczestników sam decyduje, która trasą będzie chciał się wybrać. Jest to rozwiązaniem bardzo dobrym, bowiem nie każdy może czuć się zawsze na siłach na trasę dłuższą, trudniejszą i bardziej wymagającą. Bardzo często w ofercie zawarte jest także zdobycie najwyższego szczytu Pico de Aneto, oraz dla osób mniej doświadczonych wejście na najłatwiejszy trzytysięcznik, czyli Pic du Taillon (3144 m n.p.m.). Do tego dochodzi jeszcze przejście parkami narodowymi czyli: Narodowym Parkiem Pirenejów Centralnych, Parkiem Narodowym Ordesa i Monte Perdido.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż wyjazd na trekking w Pireneje to rozwiązanie bardzo korzystne i ciekawe z wielu punktów widzenia. Jeśli tylko dysponujemy pewnym zapasem finansowym oraz niewykorzystanym jeszcze urlopem, warto skorzystać z oferty biur podróży i wybrać się w Pireneje. Szczególnie polecany będzie wyjazd w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym, kiedy widoki w Pirenejach będą zdecydowanie najpiękniejsze. W sezonie zimowym zaś, wejście w góry jest wyjątkowo niebezpieczne, toteż lepiej będzie, abyśmy o tej porze roku ograniczyli sę raczej do jazdy na nartach i deskach snowboardowych.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *