Wykorzystanie geowłókniny w budownictwie.

Wykorzystanie geowłókniny w budownictwie.

Obecnie, wykorzystanie geowłókniny w budownictwie jest stosunkowo szerokie. Można też zauważyć, iż z roku na rok, staje się coraz szersze i coraz bardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z licznych zalet i korzyści płynących z jej zastosowania. Bardzo ważną kwestią to, iż geowłóknina jest dostępna w kilku różnych wariantach wykonania, o zróżnicowanych właściwościach, a tym samym, także o zróżnicowanym zastosowaniu. Dzięki temu też, wykorzystanie geowłókniny w budownictwie jest tak bardzo szerokie i stale pojawia się nowy obszar jej wykorzystania, warto więc przyjrzeć się podstawowym jej wariantom oraz zakresowi ich zastosowania w branży budowlanej.

Czy wykorzystanie geowłókniny w budownictwie jest rzeczywiście tak bardzo szerokie?

Okazuje się, iż jak najbardziej tak. tym bardziej, iż mamy do czynienia z dość sporą różnorodnością dostępnej na rynku geowłókniny. Występuje ona w kilku, podstawowych wariantach wykonania, dzięki czemu, możemy ją wykorzystać w bardzo wielu przypadkach o zróżnicowanych wymaganiach. Najczęściej, w ogólnym zastosowaniu, znajdują się następujące rodzaje geowłókniny:

  • Geowłóknina TS – stosowana przede wszystkim w pracach związanych z wykańczaniem obejścia domu. Pełni funkcje stabilizacji podbudowy pod nawierzchnie brukowane, zabezpiecza folię basenową, współtworzy wydajne systemy drenażowe.
  • Geowłóknina P – geowłóknina ochronna o wysokiej wytrzymałości biologicznej i chemicznej o wysokiej skuteczności działań ochronnych.
  • Geowłóknina F – geowłóknina filtracyjna składająca się z dwóch warstw geowłókniny. Jedna stanowi właściwy filtr, zaś druga jest jego ochroną przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Geowłóknina PES – to poliestrowe geowłókniny, stosowane w zakresie separacji, drenażu, filtracji, czy też ochrony geomembran oraz wzmacniania warstw gruntu i podbudowy.
  • Geowłóknina PGM 14 – wykorzystywana przede wszystkim w zakresie napraw oraz budowy nowych nawierzchni bitumicznych w budownictwie drogowym
  • Geowłóknina DREFON ST – geowłóknina wytwarzana z ciętych włókien poliestrowych oraz polipropylenowych. Jest stabilizowana przeciwko promieniowaniu UV. Charakteryzuje się wysokim poziomem wytrzymałości na obciążenia eksploatacyjne.

To właśnie dzięki tak szerokiej gamie, dostępnych wariantów, wykorzystanie geowłókniny w budownictwie jest obecnie tak bardzo szerokie.

Właściwy dobór odpowiedniego geowłókniny.

Samo wykorzystanie geowłókniny w różnych sytuacjach, wymaga od nas przede wszystkim umiejętnego doboru, odpowiedniego jej rodzaju. W tym zakresie, trzeba podkreślić, iż nie każda oferta sprzedaży geowłóknin będzie dla nas tak samo dobra. Kluczowe będzie to, aby oferta była jak najszersza i jak najbardziej zróżnicowana. Dzięki temu, bowiem będziemy mogli dopasować idealny rodzaj geowłókniny, aby jej wykorzystanie było w stu procentach efektywne w danym zakresie.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj podkreślić, iż wykorzystanie geowłókniny w budownictwie jest szerokie i z dnia na dzień coraz bardziej się poszerza. Jest to materiał o bardzo dobrych właściwościach, przyczyniający się do znacznego wzrostu odporności oraz wytrzymałości budowanych konstrukcji. Możemy więc przypuszczać, iż wykorzystanie geowłókniny w budownictwie, w najbliższych latach, będzie coraz bardziej się poszerzać.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *