Wymiana okien w domu jednorodzinnym.

Wymiana okien w domu jednorodzinnym.

Prędzej czy później, w każdym domu jednorodzinnym zajdzie konieczność przeprowadzenia wymiany wszystkich okien. Szczególnie dotyczyć to będzie domów starych, gdzie zamontowane są jeszcze starsze modele okien, bowiem charakteryzują się one bardzo słabymi parametrami technicznymi, głównie w kwestii izolacji termicznej oraz akustycznej. Musimy przecież pamiętać, iż obecnie najważniejszą kwestią w zakresie budownictwa jednorodzinnego, jest ekologia, a tą mierzy się poprzez zużycie energii na ogrzewanie domu. w przypadku starych okien będziemy zaś tracić mnóstwo energii, co niestety za ekologiczne uznane być, pod żadnym pozorem nie może.

Dobre okna to podstawa.

Przede wszystkim trzeba będzie więc w tym przypadku wybrać odpowiedniej klasy okna, o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jest to istotną kwestią, bowiem poprzez okna wytracamy z naszych domów od 25 do 40% ciepła, a więc bardzo dużo. Najważniejszymi dla nas więc parametrami, jakimi powinno się okno charakteryzować, będą tutaj:

  • Współczynnik przenikania ciepła U – określa poziom strat ciepła poprzez okna wyrażony w W/(m2*K). Im mniejsza będzie to wartość tym lepiej dla nas. Obecnie w kwestii wytycznych dla domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, powinna to być wartość U < 0,9 W/(m2*K).
  • Współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g – jest to parametr określający zysk energetyczny z zewnątrz. Im jest wyższy, tym więcej energii cieplnej z promieniowania słonecznego będzie ocierać do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych. Współczynnik ten wyrażany jest w procentach.

Obecnie najlepszym rozwiązaniem będą tak zwane okna aktywne, czyli okna w których: U <= 0,9 W/(m2*K) oraz g => 50%. Oczywiście na jakość okien będzie mieć wpływ sama konstrukcja okien, co będziemy w stanie samodzielnie ocenić. Pakiety szybowe w dobrych oknach powinny składać się z trzech warstw szkła zbrojonego oddzielonych od siebie komorami z gazem szlachetnym takim jak: argon, krypton, ksenon.

Dostawca okien.

Bardzo ważną rolę w całym procesie będzie także dla nas pełnić dostawca okien w Bielsku, bowiem od niego w dużej mierze zależeć będzie to, na jakie ostatecznie okna będziemy sobie mogli pozwolić. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nie każdy dostawca okien będzie w stanie zagwarantować nam okna o tak dobrych parametrach. Wobec tego też, trzeba będzie tutaj jednak poświęcić trochę więcej czasu na znalezienie odpowiedniego, który posiada szeroką ofertę okien. Warto także, aby sprzedawca był osobą kompetentną, która zagwarantuje nam pomoc w doborze okien. Osobą, która bardzo dobrze będzie znać się na wszystkich kwestiach związanych z doborem okien, dzięki czemu będzie dla nas wsparciem w procesie wyboru okien. Ostatecznie przecież chodzi o to, abyśmy wymienili swoje okna na takie, które przyczynią się do ograniczenia strat ciepła, a tym samym ograniczenia zużycia materiałów opałowych. Będzie się to bowiem przekładać na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, co zawsze jest kwestią bardzo ważną i istotną z punktu widzenia ekologii.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *