Wymiana okien w domu jednorodzinnym.

Wymiana okien w domu jednorodzinnym.

Okna to w każdym domu jednorodzinnym czy też każdym innym budynku użytkowym, bardzo ważny element. Pozwalają one skutecznie doprowadzać światło słoneczne, dzięki czemu nie musimy marnować elektryczności w ciągu dnia. Zapewniają nam także szybki podgląd na sytuację pogodową. Musimy jednakże pamiętać, iż poprzez powierzchnię okien wytracamy bardzo dużo ciepła. W przeciętnym budynku mieszkalnym, będzie to nawet do 40% ciepła, które uchodzi właśnie poprzez powierzchnię okna. Aby tego uniknąć, należy zminimalizować tę wartość. To zaś można uczynić poprzez wymianę okien na zupełnie nowe, wykonane z zastosowaniem najnowszych technologii, co pozwoli nam ograniczyć straty ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła.

Jedną z kluczowych wartości w tym przypadku jest oczywiście współczynnik przenikania ciepła, który wyrażany jest w jednostce W/(m2*K). Obecnie współczynnik przenikania starych okien jest absolutnie nie przystosowany do nowych wymagań w budownictwie energooszczędnym a tym bardziej w pasywnym. Dobre okna stosowane obecnie powinny charakteryzować się współczynnikiem na poziomie U <= 1,1 W/(m2*K). Oczywiście im niższy współczynnik tym lepiej dla nas. Określa on bowiem ile energii tracimy poprzez metr kwadratowy powierzchni okna. Siłą rzeczy, im mniejsze straty energii poprzez płaszczynę okien, tym mniejsze koszty ogrzewania budynku.

Idąc tym tokiem rozumowania, jeśli wymienimy w naszym domu okna na nowoczesne, które będą charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie U<=0,6 W/(m2*K) to ograniczymy straty ciepła o połowę. Jeśli więc traciliśmy przez powierzchnię okna ok. 40% ciepła, to po wymianie okien będzie to już tylko 20%. Mamy więc 20% oszczędności na kosztach ogrzewania, a trzeba przyznać, iż jest to stosunkowo spora wartość.

Koszt zakupu nowoczesnych okien PCV.

Odwiedzając dobry sklep z oknami PCV w Bielsku Białej przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ceny, a raczej na ich rozrzut. Znajdziemy bowiem okna które kosztują około 500 PLN, jak również okna o wartości 1500 PLN. Oczywiście dużo jest zależne od samej kwestii wykończenia okna. Niemniej jednak kluczowy wpływ na cenę mają parametry techniczne okna. Im mniejsze straty ciepła, tym okno będzie bardziej kosztowne. Trzeba jednakże przyznać, iż przy założeniu iż wymieniamy w domu okna i kupimy wszystkie w tych samych wymiarach (hipotetycznie) i weźmiemy te z górnej półki cenowej, czyli w granicy 1500 PLN, to biorąc pod uwagę oszczędności na ogrzewaniu, możemy powiedzieć, iż w ciągu jednego sezonu grzewczego zaoszczędzimy na jedno okno. W ciągu kilku lat inwestycja się więc zwróci.

Musimy jednak pamiętać, iż to tylko pewna część, choć większa i znaczniejsza, to jednak nie kompletna. Nowe okna PCV pozwolą nam poczynić oszczędności także w innej kwestii. Chodzi nam o sezon letni, kiedy będą nas one izolować przed gorącem bijącym z dworu. Dzięki nowym oknom będziemy mogli także poczynić oszczędności na klimatyzacji. Może już nie będą one tak spektakularne, ale jednak pozwolą skrócić okres zwrotu inwestycji o rok, a może nawet o dwa.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *