Wytwarzanie brykietu z trocin.

Wytwarzanie brykietu z trocin.

Odpad drzewny z produkcji tartacznej i stolarskiej, dotychczas nie znajdywał żadnego, bardziej sensownego zastosowania. Obecnie jednak, poprzez wzmożone zainteresowanie ekologicznymi materiałami opałowymi, z odpadu tego, można wytwarzać brykiet drzewny. Jest to jeden z bardziej ekologicznych materiałów opałowych, którego spalanie nie generuje tak poważnych zanieczyszczeń, jak ma to miejsce w przypadku spalania paliw kopalnych. Warto tutaj więc przyjrzeć się kwestii jego produkcji, bowiem w wielu przypadkach, właściciele warsztatów stolarskich oraz tartaków, dzięki wdrożeniu produkcji brykietu drzewnego, będą mogli nie tylko pozbyć się odpadu, ale jednocześnie wygenerować większe przychody firmy.

Wymagania dotyczące produkcji brykietu drzewnego.

Przede wszystkim jednak trzeba tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż do produkcji brykietu drzewnego, poza inwestycjami w niezbędne brykieciarki, koniecznością będzie także spełnienie innych warunków. Jednym z najważniejszych będzie zabezpieczenie przed wilgocią, zarówno gotowego już brykietu, jak i materiału wsadowego, czyli trocin, wiórów, zrębków i innych odpadów produkcyjnych z sektora drzewnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż zarówno do samej produkcji brykietu, jak i do spalania gotowego już brykietu, nie możemy mieć większego niż 10% poziomu wilgotności w drewnie. W przypadku produkcji, chodzi o to, iż brykieciarki, w procesie prasowania odpadów drzewnych, wyciskają z nich żywicę, która stanowi tutaj naturalne, ekologiczne lepiszcze. Jeśli w jego składzie pojawi się nadmierna ilość wody, niestety, brykiet drzewny nie będzie się dobrze trzymać. Będzie się rozpadać, nie tylko już w procesie spalania, ale także w procesie transportu i magazynowania, a to jest kwestią niedopuszczalną.

Spalanie brykietu drzewnego.

Musimy tutaj także powiedzieć nieco więcej o kwestii spalania, oraz o tym, dlaczego brykiet nie może być zbyt wilgotny do tego procesu. Przede wszystkim, nadmierna ilość wilgoci będzie ograniczać wartość kaloryczną opału. W trakcie jego spalania, spora część energii powstającej w procesie zgazowywania drewna i palenia gazów, w pierwszej kolejności będzie musiała być spożytkowania na odparowanie wody zawartej w brykiecie. Będzie to automatycznie ograniczać ilość energii, którą będziemy mogli spożytkować do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Ponadto, parująca woda, będzie w postaci pary wodnej osadzać się na metalowych elementach kotłów i pieców kominkowych, ja również na elementach przewodów kominowych, prowadząc z czasem do ich korodowania. Będzie więc w znacznym zakresie obniżać poziom ich żywotności. Jednym słowem trzeba tutaj w produkcji brykietu zachować wysoki poziom staranności oraz zadbać o sucha i przewiewną atmosferę, zarówno w procesie magazynowania materiałów wsadowych jak i gotowego już brykietu drzewnego.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *