Zabezpieczenie nasypów przed erozją.

Zabezpieczenie nasypów przed erozją.

Wszelkiego rodzaju nasypy budowlane, realizowane podczas budowy nowych dróg, autostrad czy też torowisk, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed erozją gleby. Jeśli pozostawilibyśmy wszystko bez żadnego zabezpieczenia, to przy pierwszym lepszym deszczu doszłoby do wypłukania wierzchniej warstwy nasypu. Pomijając już fakt, iż jest to niedobre dla trwałości całego nasypu, to jeszcze doprowadziłoby do zamulenia całej infrastruktury drogowej oraz kolejowej. Musimy więc wykonać odpowiednio wydajne zabezpieczenie nasypów przed erozją.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście naturalna roślinność, która gwarantuje swoim ukorzenieniem utrzymanie całego humusu w stabilne pozycji. Niemniej jednak od samego początku trudno spodziewać się ukorzenionej roślinności. Dlatego też, stosowane w tym przypadku będą odpowiednie maty przeciwerozyjne, które stanowią idealne zabezpieczenie nasypów przed erozją gleby.

Jak zrealizować skuteczne zabezpieczenie nasypów przed erozją?

Tak jak już wspomnieliśmy, jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie będą maty przeciwerozyjne, wzmacniające. Zagwarantują one utrzymanie warstwy humusu do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności. Samo ich wbudowanie jest stosunkowo proste, tym bardziej, iż montowane są w przypowierzchniowej warstwie humusu, tam gdzie znajdują się nasiona traw i innych roślin. Dzięki temu zabezpieczają zarówno humus, jak i nasiona przyszłej, żywej maty przeciwerozyjnej. Taka konstrukcja nasypu, z wbudowaną matą przeciwerozyjną, gwarantuje nam utrzymanie humusu i drobnej roślinności nawet przy intensywnym przepływie wody podczas ulewnych opadów atmosferycznych.

Czym jest mata przeciwerozyjna?

Mata przeciwerozyjna to geokompozyt, zwykle o przestrzennej strukturze, który dodatkowo wzmocniony jest geosiatką. Wynika to z potrzeby wzmocnienia całej konstrukcji ze względu na obciążenia. Najczęściej bowiem będą one montowane na ostro pochylonych skarpach i nasypach. Wśród najbardziej popularnych mat przeciwerozyjnych znajdują się maty Polymat, aczkolwiek mamy do dyspozycji także inne rozwiązania.

  • Maty przeciwerozyjne Polymat – materiał geosyntetyczny zapewniający długotrwałe zabezpieczenie przed erozją gleby na stromych skarpach i nasypach. Jest to materiał odporny chemicznie i biologicznie, dzięki czemu może być stosowany tam, gdzie wymagane jest długookresowe utrzymanie zabezpieczenia przeciwerozyjnego.
  • Biowłókniny – to materiały wykonane z odpadów bawełnianych z zamieszczonymi wstępnie wewnątrz nasionami traw. Jest to znaczne usprawnienie, bowiem wystarczy rozłożyć biowłókninę i przykryć lekką warstwą gleby. Nie trzeba nic więcej robić aby z czasem skarpa czy tez nasyp się zazieleniły. Z czasem zaś biowłóknina ulega rozkładowi i stanowi idealny nawóz dla wzrastającej roślinności.
  • Maty kokosowe – wykonane w 100% z naturalnych włókien kokosowych. Dzięki temu, tak samo jak w przypadku biowłóknin, będziemy mieć do czynienia z materiałem ulegającym rozkładowi. Tak samo będzie on stanowić swego rodzaju naturalny nawóz dla wzrastającej roślinności.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *