Zagrożenia w trakcie polowania oraz sposoby ich minimalizacji.

Zagrożenia w trakcie polowania oraz sposoby ich minimalizacji.

Nie da się ukryć, iż podczas polowania, myśliwy narażony jest na cały szereg różnorodnych zagrożeń, które należy skutecznie minimalizować. Jest to możliwe poprzez zastosowanie odpowiedniego ekwipunku, jak również profesjonalnej odzieży i obuwia. Warto tutaj sobie wyszczególnić poszczególne zagrożenia, oraz sposoby ich neutralizacji. Pozwoli to na osiągnięcie wyższego poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu w trakcie polowania. To z kolei będzie automatycznie przekładać się na efektywność. Myśliwy, który może nieco mniej uwagi poświęcać zagrożeniom, skupi się bardziej na samym polowaniu.

Najważniejsze zagrożenia na polowaniu i ich neutralizacja.

Jak już wspomnieliśmy we wstępnie, w trakcie polowania, myśliwy będzie narażony na całkiem sporo różnorodnych zagrożeń. Należy tutaj więc działać bardzo sprawnie i skutecznie, aby je wszystkie zneutralizować, co pozwoli skupić się bardziej na samym polowaniu, niż na ciągłym unikaniu zagrożeń. Do najważniejszych zagrożeń, należy tutaj więc zaliczyć następujące sytuacje:

  • Wystające kamienie i korzenie na leśnych ścieżkach – bardzo łatwo o potknięcie się i skaleczenie. Tutaj trzeba dużo uwagi, aczkolwiek dobre buty myśliwskie także będą w stanie zminimalizować to zagrożenie. Przede wszystkim zapewnią zabezpieczenie przed leżącymi gwoździami czy też kawałkami szkła, a co dziś w lasach bardzo łatwo.
  • Skaleczenia ciała o ostre gałęzie i kolce niektórych gatunków drzew – przed tym zagrożeniem można się ochronić także poprzez wzmożoną uwagę, ale również poprzez odpowiednią odzież. Stosując dobrej jakości bluzy i swetry myśliwskie, możemy sprawić, iż wszystkie ostre gałęzie oraz kolce, nie będą stanowić większego zagrożenia.
  • Komary i kleszcze – to zdecydowanie najważniejsze zagrożenie, szczególnie w porze letniej, przed którym trudno się obronić poprzez wzmożoną tylko czujność. Komary i kleszcze będą atakować zupełnie znienacka. Tutaj warto zastosować odpowiednie preparaty odstraszający. Jednym z nich jest na przykład urządzenie Thermacell. Jest to na tyle ciekawe rozwiązanie, iż poświęcimy mu następny akapit.

Czym jest i jak działa urządzenie Thermacell?

Jest to specjalna skrzynka ze zbiornikiem wypełnionym butem, oraz matą nasączoną zapachem odstraszającym komary i kleszcze. Po włączeniu urządzenia, dookoła tworzy się strefa wolna od insektów o powierzchni ok. 20 m2. Jedna mata odstraszająca wystarcza na ok. 4h pracy. Wraz z urządzeniem zaś dostajemy zapasowe maty oraz dodatkowy zbiornik butanowy. Możemy oczywiście dokupić dodatkowe wkłady i zbiorniki butanowe, co już pociąga za sobą mniejsze koszty niż w przypadku zakupu samego urządzenia. Urządzenie Thermacell występuje w dwóch wariantach. Są to urządzenia MR150 i MR300. Dodatkowo można także zaopatrzyć się w pokrowiec, umożliwiający przytroczenie urządzenia do paska. Dzięki temu myśliwy może nawet w trakcie marszu zabezpieczyć się przed komarami. Jest to jedno z tych urządzeń, które zdecydowanie warto zakupić, tym bardziej, iż koszt w tym przypadku to zaledwie 159 PLN, a więc nie mamy do czynienia z jakąś wyraźnie zaporową ceną.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *