Zakładanie trawnika ogrodowego.

Zakładanie trawnika ogrodowego.

Jednym ze zdecydowanie bardziej ważnych elementów każdego ogrodu jest trawnik. W końcu to na trawniku wyznaczamy wszelkie ścieżki ogrodowe i ustawiamy sprzęty rekreacyjne, czyli wszelkiego rodzaju hamaki, ławki, krzesła, czy też grilla ogrodowego. Warto więc zadbać o to, aby i trawnik był odpowiednio zadbany i prawidłowo pielęgnowany. W pierwszej jednak kolejności powinien być prawidłowo założony, aby jego estetyka stała na wysokim poziomie, podnosząc jakość całego ogrodu. Zobaczmy w takim razie, jak prawidłowo założyć trawnik w przydomowym ogrodzie, aby w późniejszym terminie jego pielęgnacja była prosta i przyjemna, a jego estetyka stała na zdecydowanie najwyższym, możliwym do osiągnięcia poziomie.

Przygotowanie gruntu pod trawnik ogrodowy.

Zdecydowanie najważniejszym aspektem zakładania trawnika ogrodowego jest prawidłowe przygotowanie gruntu, od czego zależy łatwość późniejszej pielęgnacji, oraz estetyka samego trawnika. Na tym etapie najlepiej od razu wyznaczyć sobie miejsca na chodniki i inne elementy architektury ogrodowej, aby w późniejszym czasie nie niszczyć już założonego trawnika. w przygotowaniach najważniejsze będzie staranne oczyszczenie terenu z wszystkich większych kamieni, korzeni oraz chwastów, aby nie przeszkadzały rosnącej trawie, oraz nie utrudniały późniejszych prac pielęgnacyjnych, w tym przede wszystkim strzyżenia trawnika. Warto tutaj pozwolić jeszcze tak oczyszczonej ziemi przeleżeć jakiś czas, aby ewentualnie pozostały chwasty wyszły, co pozwoli na precyzyjniejsze ich usunięcie. Można na tym etapie jeszcze dodatkowo zasilić glebę nawozami do trawników, aby uzupełnić składniki mineralne w glebie, co także przyczyni się do lepszych efektów estetycznych naszego trawnika, jak też zabezpieczy trawę przed różnymi zagrożeniami oraz zagwarantuje jej lepsze warunki do wzrostu.

Wysiew trawy.

Kolejnym krokiem będzie wysiew trawy, jednak zanim do niego przystąpimy należy jeszcze dobrać odpowiednie nasiona trawy, które zapewnią nam wymagane przez nas efekty estetyczne. Na rynku znajdziemy stosunkowo sporo gotowych mieszanek traw, aczkolwiek możemy także przygotować je samodzielnie kupując wyselekcjonowane nasiona poszczególnych gatunków. Dla uproszczenia pracy warto jednak pokusić się o gotowy mieszanki, które z reguły będą się sprawdzać idealnie. Musimy jedynie wybrać ich estetykę i kolorystykę, aby pasowało wszystko perfekcyjnie do naszego przydomowego ogrodu. Wysiewając trawę warto podzielić przestrzeń trawnika na mniejsze poletka i każde z nich przejść wzdłuż i w poprzek, rozsiewając ręcznie trawę. Potem wystarczy tylko lekko przegrabić, aby nasiona traw były przykryte cienką warstwą gleby, i ubić całość. Warto jednocześnie zastosować dodatkowe ekologiczne środki ochrony roślin, aby trawę zabezpieczyć przed ewentualnymi szkodnikami czy też chorobami, na które najbardziej podatne są właśnie rośliny młode.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *