Zastosowania młota do koparki.

Zastosowania młota do koparki.

Koparka jest jedną z najczęściej wykorzystywanych maszyn ciężkich w branży budowlanej. Obecnie staje się jeszcze bardziej potrzebna ze względu na możliwość doposażenia jej w młot hydrauliczny, który swoją ogromną energią uderzenia, zapewnia budowlańcom jeszcze większe możliwości w codziennej pracy. Koparka wyposażona w młot wyburzeniowy będzie przede wszystkim wykorzystywana w pracach typowo destrukcyjnych, przy wyburzeniach, aczkolwiek mogą się także przytrafić inne okoliczności jej wykorzystania, jak chociażby usuwanie przeszkód ziemnych w toku realizacji różnorodnych wykopów.

Parametry techniczne i montaż młota do koparki.

Jeśli chodzi o parametry techniczne młotów do koparek, to tutaj przede wszystkim trzeba będzie wyróżnić kilka typów młotów:

  • Młoty do minikoparek i miniładowarek – najmniejsze młoty o kompaktowej budowie przeznaczone do najmniejszych maszyn. Charakteryzują się najniższym zakresem energii uderzenia w przedziale 260 – 680 J. wykorzystywane przede wszystkim do usuwania przeszkód ziemnych takich jak stare konstrukcje betonowe czy też skały większego sortymentu podczas realizacji wszelkiego rodzaju wykopów ziemnych.
  • Młoty do koparek i koparko-ładowarek średnich – młoty o energii uderzenia w przedziale 850 – 1400 J. przeznaczone do większych maszyn, wykorzystywane zarówno do usuwania przeszkód gruntowych, jak i do pomniejszych prac wyburzeniowych.
  • Młoty hydrauliczne do dużych koparek gąsienicowych – młoty do największych maszyn o energii uderzenia w przedziale 2000 – 5420 J. Wykorzystywane do prac wyburzeniowych na dużą skalę

Sam montaż młota do koparki jest stosunkowo prosty i niezbyt czasochłonny. W ciągu kilku, może kilkunastu minut, możemy bezproblemowo, bez użycia jakiegokolwiek sprzętu wymienić tradycyjną łyżkę w koparce na młot hydrauliczny. Zmiana powrotna jest tak samo prosta i łatwa do przeprowadzenia.

Zalety posiadania młota do koparki.

Posiadanie własnej koparki czy też nawet minikoparki wyposażonej w młot hydrauliczny zapewnia nam także całkiem sporo zalet. Przede wszystkim, nie trzeba będzie szukać na szybko jakichkolwiek rozwiązań, w sytuacji, kiedy podczas realizacji wykopów ziemnych, natrafimy na jakiekolwiek przeszkody gruntowe. w takich sytuacjach, wystarczy zainstalować posiadany młot do koparki i można przystąpić do rozkruszenia przeszkody aby następnie wybrać jej resztki z gruntu. Eksploatacja młota jest stosunkowo prosta i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Bardzo ważną kwestią jest tutaj jednak zastosowanie odpowiednich młotów hydraulicznych, bowiem nie wszystkie będą tak samo dobre jakościowe. Najlepszym obecnie rozwiązaniem są młoty produkowane przez brytyjską firmę Arrowhead Rockdrill, charakteryzujące się doskonałymi parametrami pracy i bezpieczeństwa. Przede wszystkim są to młoty o konstrukcji polimerowo-gazowej, dzięki czemu zminimalizowano w ich przypadku negatywny wpływ na ramię nośnika. Młoty tego producenta, charakteryzują się także bardzo dobrym, jeśli nie najlepszym na rynku stosunkiem uzyskanej energii uderzenia do wagi samego młota.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *