Zastosowanie grzejników kanałowych w ogrzewaniu domu.

Zastosowanie grzejników kanałowych w ogrzewaniu domu.

Współcześnie w kwestii wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na efektywność ogrzewania oraz poziom generowanych zanieczyszczeń. W wielu domach mamy w dalszym ciągu do czynienia z instalacjami grzejników ściennych, gdzie źródłem ciepła jest kocioł węglowy. Jest to jedno z rozwiązań emitujących zdecydowanie największe ilości CO2 do atmosfery, czyli w największym zakresie przyczynia się do efekty cieplarnianego. O wiele lepszym rozwiązaniem będą tutaj kotły do zgazowywania drewna, czy też kotły pelletowe, przy założeniu zastosowania efektywnych grzejników kanałowych.

Węgiel, gaz czy pellet?

Pierwszym pytanie będzie oczywiście kwestia tego, skąd pozyskiwać energię cieplną? W końcu z powietrza jej nie weźmiemy. Choć jakby dobrze spojrzeć to zawsze są pompy ciepła, które właśnie z powietrza ciepło uzyskują. Jednakże w tym przypadku warto rozsądzić kwestię materiałów opałowych takich, jak węgiel, pellet i gaz ziemny, pod kątem zanieczyszczeń jakie generują. Tak więc przedstawia się to następująco:

 materiał opałowy   ton CO2/rok   kg pyłu/rok   kg SO2/rok 
Węgiel kamienny 7-9 7-10 0,04-0,08
Gaz ziemny 2,7-4,9 0-0,1 0,04-0,08
Pellet drzewny 1,1 33 3,9

Jeśli skupimy się na najważniejszym z punktu widzenia efektu cieplarnianego dwutlenku węgla, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest kocioł na pellety. Oczywiście można jeszcze kupić kocioł do zgazowywania drewna, gdzie produkcja CO2 jest jeszcze bardziej ograniczona do 386 kg/rok, przy czym wielokrotnie wzrasta produkcja pyłu i SO2.

Stosownie grzejników kanałowych.

Wspomnieliśmy na początku o wyborze źródła ciepła, bez narzucania nikomu wyboru. Każdy niech przemyśli sam, które rozwiązanie jest najlepsze w tym zakresie. Warto jednakże przemyśleć także rodzaj systemu grzewczego. Obecnie bardzo popularne jest zastosowanie nowoczesnych grzejników kanałowych. W zasadzie są to takie same grzejniki jak ścienne, przy czym schowane są w podłodze. Powietrze zaś wprawione jest w ruch za pomocą oszczędnych w pracy i cichych wiatraków. Dzięki temu zapewniona jest wyższa wydajność całego systemu. Powietrze szybciej jest rozprowadzane po pomieszczeniu, a kurz nie zalega w grzejnika, gdzie z biegiem czasu, przy wyższych temperaturach mógłby się przypalać i brudzić ściany, jak to ma miejsce w przypadku grzejników ściennych. Ostatecznie pozwalają one nam lepiej wykorzystać przestrzeń mieszkalną w naszych pomieszczeniach. Nie musimy się przejmować zasłonięciem grzejnika pod oknem. Tutaj linia grzejnika kanałowego może być zlokalizowana nawet 2 metry od ściany. Ostatnią zaletą jest fakt, iż bardzo łatwym sposobem można przerobić istniejącą instalację grzejników ściennych tak, aby zapewniła nam skuteczne możliwości grzewcze.

Naczelny

One thought on “Zastosowanie grzejników kanałowych w ogrzewaniu domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *