Zastosowanie grzejników kanałowych.

Zastosowanie grzejników kanałowych.

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, grzejniki kanałowe zasługują na szczególne uznanie. Pozwalają one nam zaoszczędzić zarówno na kosztach ogrzewania, jak również przyczyniają się do podniesienia poziomu estetyki naszych wnętrz. Są one montowane w płaszczyźnie podłogi i przykryte maskownicą, wobec czego nic nigdzie nie odstaje. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej tego typu technologii grzewczej, bowiem pozwala nam to osiągnąć o wiele lepsze efekty grzewcze. Tym bardziej, iż montaż grzejników kanałowych jest stosunkowo prosty i możliwy do wdrożenia praktycznie w każdym, nawet istniejącym już budynku.

Zasada działania grzejników kanałowych.

W pierwszej kolejności warto tutaj przybliżyć sobie nieco działanie grzejników kanałowych. W zasadzie to jest ono zbliżone do tradycyjnych grzejników ściennych. Tak samo jak w ich przypadku, trzeba będzie doprowadzić do grzejników zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego. W przypadku istniejących instalacji grzewczych, wystarczy w zasadzie niewielka przeróbka, aby doprowadzić czynnik grzewczy. W przypadku budynków nowych zaś, nie ma z tego tytułu żadnych problemów.
Zasada działania jest o tyle prosta, iż czynnik grzewczy przepływając przez grzejnik ogrzewa przepływające jego wnętrzem powietrze. Ruch powietrza jest tutaj jednak w przeciwieństwie do grzejników ściennych wymuszony pracą wentylatora. Sam wentylator działa cicho i jest bardzo oszczędny, toteż nie powoduje to żadnych dodatkowych kosztów. Wpływa jednak na korzyści, czyli na szybsze rozgrzewanie pomieszczenia, jak i na utrzymanie stabilnego poziomu ogrzewania powietrza, niezależnie od wysokości temperatury czynnika grzewczego. W przypadku grzejników ściennych zaś, ruch powietrza wymuszony jest konwekcją, więc im większa będzie temperatura grzejnika, tym ruch powietrza szybszy.

Montaż grzejnika kanałowego.

Jeśli zaś chodzi o montaż grzejnika kanałowego, to jest on stosunkowo prosty i nie wymaga nadmiernych ilości pracy. Trzeba jednakże mieć możliwość wykucia odpowiedniej dziury w podłodze. Powinna ona mieć głębokość co najmniej 10 cm, a więc w przypadku cieńszych podłóg i stropów będziemy mieć problem. Niemniej jednak w większości przypadków będzie to jak najbardziej bezproblemowa praca. Do wykutych kanałów na grzejnik kanałowy, należy jeszcze tylko doprowadzić zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego. W przypadku istniejących instalacji będzie to się wiązać z koniecznością przeróbki. Jeśli zaś chodzi o budynki nowo budowane, w zasadzie wszystko będzie od podstaw przygotowane pod montaż grzejnika kanałowego. Nie powinniśmy mieć w tym zakresie jakichkolwiek, większych trudności. Podczas budowy nowego domu, można będzie wszystko starannie zaplanować, toteż, w tym zakresie to już absolutnie nie będziemy mieć jakichkolwiek trudności.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *