Zgaga, jej przyczyny, objawy oraz leczenie.

Zgaga, jej przyczyny, objawy oraz leczenie.

Zgaga to dolegliwość objawiająca się uczuciem silnego pieczenia w przełyku. Jest to stosunkowo często występujący problem, który w niektórych okolicznościach może być efektem innych, o wiele bardziej poważnych dolegliwości. Jeśli jednak zgaga jest dla nas problemem raczej sporadycznym, nie powinniśmy się nadmiernie nią przejmować. Wystarczające będą leki dostępne bez recepty, których zadaniem jest neutralizacja kwasów żołądkowych. Dopiero kiedy dolegliwość pojawia się częściej, lub objawy nie ustępując po zażyciu leków bez recepty, koniecznie trzeba będzie zgłosić się do lekarza.

Czym jest zgaga i jakie są jej przyczyny?

Zgaga, to inaczej refluks żołądkowo przełykowy, objawiający się silnym pieczeniem w przełyku. Jest ono powodowane przez kwaśną treść żołądkową, cofającą się do przełyku. W normalnych warunkach, cofanie się treści żołądkowej nie jest możliwe ze względu na pracę dolnego zwieracza przełyku (z ang. Lower esophageal sphincter, LES). Jego prawidłowe funkcjonowanie umożliwia przepuszczanie pokarmów z przełyku do żołądka po czym kurczy się, uniemożliwiając przepuszczanie treści żołądkowej do przełyku. Zaburzenia jego pracy, mogą więc prowadzić do cofania się treści żołądkowej, bogatej w drażniące substancje (kwas solny, pepsyna) do przełyku.

W takich przypadkach dochodzi do podrażnienia delikatnej tkanki budującej nasz przełyk. Jednocześnie będziemy odczuwać pieczenie w przełyku oraz nieprzyjemny, kwaśny smak w ustach.

Aby więc zgaga nie występowała, powinniśmy zadbać o to, aby dolny zwieracz przełyku pracował jak najbardziej prawidłowo. Na jego zaburzenia zaś wpływ może mieć nadwaga czy też otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, czy też nie niewłaściwe nawyki żywieniowe. Widzimy więc, iż w dużej mierze, za zgagę jesteśmy odpowiedzialni my sami.

Leczenie zgagi.

Zdecydowanie najczęściej, zgaga nie wymaga konsultacji lekarskiej. Możemy wykorzystać dostępne bez recepty leki, zobojętniające kwasy żołądkowe, które powinny przynieść natychmiastową ulgę. Można także stosować odpowiednie zioła na zgagę, które wypijane w postaci herbatek, będą wpływać na poprawę funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. Dostępne będą także zioła łagodzące objawy zgagi.

Ponadto możemy także wyróżnić następujące, domowe sposoby na zgagę:

  • Unikanie ciasnych ubrań
  • Układanie się do snu na lewym boku
  • Zaprzestanie zażywania leków NLPZ (zawierających ibuprofen czy też kwas acetylosalicylowy
  • Unikanie sytuacji stresogennych.
  • Podniesienie wezgłowia łóżka o około 20 cm
  • Regularna aktywność fizyczna z wyłączeniem aktywności polegających na intensywnym schylaniu się.
  • Rezygnacja z nikotyny i alkoholu
  • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Podsumowanie.

Widzimy więc, iż zgaga jest dolegliwością, z którą można sobie poradzić w stosunkowo łatwy sposób. Nie trzeba będzie nawet w większości przypadków udawać się lekarza. Jeśli zgaga nie pojawia się nazbyt często, w zupełności wystarczającym będzie wdrożenie podanych powyżej metod zaradczych, oraz skorzystanie z dostępnych bez recepty leków zobojętniających kwasy żołądkowe.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *