Zużycie stali w UE.

Zużycie stali w UE.

Ostatnie lata pokazują, że zużycie stali we wszystkich niemalże sektorach gospodarki Unii Europejskiej, spada, aczkolwiek systematycznie jest to spadek co raz niższy. Można więc mieć nadzieję na to, iż w najbliższym czasie proces ten się zatrzyma i zacznie wręcz odwracać, co powinno być bardzo korzystnym dla całej ogólno europejskiej gospodarki. Zobaczmy jednak, w których sektorach zużywamy najwięcej stali, oraz jak mniej więcej wygląda to zużycie w rozkładzie procentowy. Zobaczmy też, jakie są w tej kwestii prognozy na najbliższe lata.

Procentowe zużycie stali w UE w poszczególnych sektorach gospodarki.

W poniższej tabeli przedstawimy procentowe zużycie stali w poszczególnych sektorach gospodarki UE, wraz z wskazaniem ostatnich spadków.

Przemysł Zużycie stali spadek
Przemysł budowlany 35% 5%
Przemysł motoryzacyjny 18% 7,4%
Przemysł maszynowy 14% 2,8%
Produkcja wyrobów metalowych 18% 3%

Jedynie przemysł transportowy obejmujący zaledwie 2% całego rynku stali osiągnął wzrost na poziomie 3,8%. Pocieszającym może tutaj być fakt, iż na przyszły rok zapowiadane przez wszystkich analityków oraz ekspertów jest systematycznie odbudowywanie zapotrzebowania na stali, zaś w ostatnim kwartale 2016 roku, według prognoz, średni wzrost zużycia stali ma osiągnąć poziom 2,9%. Generalnie rzecz więc ujmując można powiedzieć, iż w tym szczególnym przypadku mamy do czynienia z chwilowym załamaniem rynku związanym przede wszystkim z trudną sytuacja ekonomiczną i gospodarczą panującą w wielu krajach UE, niemniej jednak w ciągu najbliższych lat, sytuacja z całą pewnością się unormuje i zapotrzebowanie na stal znów będzie wzrastać proporcjonalnie do wzrostu gospodarczego wszystkich państw UE.

Do czego wykorzystywana jest stal?

Przemysł budowlany, konsumujący najwięcej stali na rynku w UE, całą niemal stal wykorzystuje na produkcję prefabrykatów budowlanych dla technologii konstrukcji stalowych. Spora część, w granicach 35% zużywana jest na wszelkiego rodzaju zbrojenia, czyli stalowe wzmocnienia konstrukcji betonowych, wylewki, stropy, fundamenty w budownictwie. Najwięcej jednak stali konsumowanej jest tutaj na nowoczesne prefabrykaty dla konstrukcji stalowych. W tym przypadku wytwarzane są odpowiednie elementy, które na miejscu budowy po prostu są ze sobą łączone za pośrednictwem połączeń skręcanych (co umożliwia późniejszy, łatwy demontaż obiektu), które usprawniają znacznie proces wznoszenia nowoczesnych obiektów przemysłowych. Tego typu obiekty charakteryzują się dodatkowo wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, co sprawia, iż w przypadku wnoszenia obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych oraz magazynowych, jest to rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym, na jakie można sobie pozwolić, tym bardziej, iż konstrukcje stalowe wznosi się szybko i przy zaangażowaniu niezbyt potężnego kapitału.

Informacje pozyskano z serwisów – Dagra-Stal.pl, oraz www.iphgz.pl

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *