Klejenie z utwardzaniem UV.

Klejenie z utwardzaniem UV.

Wśród wielu różnorodnych technologii klejenia ze sobą różnych przedmiotów w przemyśle najlepiej sprawdza się obecnie klejenie z utwardzaniem UV. Jest to metoda wykorzystująca jednorodne kleje, które do uzyskania zespolenia wymagają naświetlenia promieniowaniem UV. Technologia ta, gwarantuje nam dość dobre możliwości w wielu przypadkach. Wykorzystywana jest branży medycznej, spożywczej, motoryzacji, elektronice, czy też elektrotechnice. Gwarantuje twardą, wytrzymałą, precyzyjna spoinę, o dobrych właściwościach. Warto tutaj przyjrzeć się bliżej zastosowaniu tego typu technologii klejenia, gdyż możliwe jest skuteczne jej wdrażanie nawet na liniach produkcyjnych.

Proces klejenia z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Sam przebieg klejenia w tym przypadku przebiega dość standardowo. W pierwszej kolejności trzeba oczyścić i odtłuścić klejone ze sobą powierzchnie. Ważne jest aby były one równe, bez jakichkolwiek zadziorów czy też wypukłości. Następnie nanosimy równomierne warstwy kleju na obydwie płaszczyzny, po czym dociskamy do siebie. Od tej chwili mamy jeszcze godzinę czasu na ostateczne utwardzenie, gdzie wykorzystywane będą promienniki UV do utwardzania klejów. Prze tę godzinę możemy jeszcze poprawić, czy też dowolnie manipulować klejonymi ze sobą przedmiotami. Istnieje też możliwość przygotowania większej ich ilości aby wykorzystywać piece UV, do utwardzania większej ilości spoin jednorazowo. Ta zaleta sprawia, iż technologia ta sprawdza się na liniach produkcyjnych, gdzie przez pewien czas przygotowywane są spoiny, a potem w krótkim czasie, wszystkie zostają utwardzone. Można więc powiedzieć, iż technologia gwarantuje nam sporo zalet i korzyści, które predestynują ją właśnie do branży przemysłowej, produkcyjnej.

Zalety klejenia z wykorzystaniem utwardzania UV.

Sama technologia charakteryzuje się bardzo wyraźnymi korzyściami. Warto sobie je tutaj wyszczególnić, bowiem w większości przypadków jest to rozwiązaniem bardzo korzystnym. Trzeba jednak sprawdzić wszystkie, aby przekonać się, czy klejenie w tym przypadku będzie dobre dla danego zadania produkcyjnego.

  • Szybki czas utwardzania – około 10-20 sekund promieniowania UV wystarcza do prawidłowego i pełnego utwardzenia spoiny.
  • Długi okres żywotności – godzina czasu na manipulację klejonymi przedmiotami przed koniecznością utwardzenia spoiny
  • Doskonałe parametry techniczne wykonywanych spoin.
  • Niski koszt jednostkowy
  • Możliwość utwardzania wielu spoin jednocześnie. W tym przypadku trzeba jednak zastosować przemysłowe urządzenia UV, które będą wyposażone w większą ilość żarników.

Bardzo ważne jest tutaj więc to, iż jest to technologią o wysokim poziomie efektywności. Dlatego też, znajduje stosunkowo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłowych. Począwszy od produkcji w przemyśle medycznym, a na motoryzacji skończywszy.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *