Uzależnienia, ich objawy i terapia uzależnień

Uzależnienia, ich objawy i terapia uzależnień

Problem uzależnień, jest niestety powszechnym zjawiskiem w społeczeństwie. Uzależnienie może dotyczyć wszystkiego, począwszy od bardzo znanego alkoholizmu czy narkomanii, poprzez uzależnienie od leków takich jak barbiturany (leki nasenne) czy benzodiazepiny (leki psychotropowe), hazardu, seksu, skończywszy na uzależnieniach behawioralnych takich jak masturbacja, gry komputerowe, bigoreksja, czy praca. Uzależnienie często rozpoczyna się niewinnie, od jednego piwa dziennie, szukania okazji do brania narkotyków, częstych zakupów na poprawę humoru (przecież zarabiam, należy mi się jak psu buda). I choć na początku człowiek myśli, że wszystko jest pod kontrolą, przychodzi taki dzień, kiedy zdaje sobie sprawę, że niestety, nie wszystko jest pod kontrolą, i przychodzi poczucie winy, bo przecież w społeczeństwie słyszy się słowa krytyki od ludzi, którzy nigdy uzależnieni nie byli – że zrobiliśmy sobie to na własne życzenie. Jak rozpoznać uzależnienie? Jak pomóc sobie, lub innym w pokonaniu nałogu?

Objawy uzależnienia

Głównymi objawami uzależnienia, które występuje praktycznie przy każdym typie uzależnienia są:

  • Zachowanie jest częste, stereotypowe
  • Zabiera dużo czasu z planu dnia
  • Jest przyczyną problemów, zarówno zdrowotnych jak i tych małżeńskich, finansowych
  • Trudno zaprzestać na dłuższy czas (choć uwaga, niektórzy alkoholicy wysokofunkcjonujący potrafią zerwać z piciem na kilka miesięcy, nie oznacza to, że nie są uzależnieni!)
  • Występuje zespół abstynencyjny po odstawieniu/zaprzestaniu
  • Zwiększona tolerancja na bodźce (potrzeba wypicia większej ilości alkoholu, lub w przypadku uzależnienia od pornografii poszukiwania mocniejszych doznań)
  • Zaniedbanie innych przyjemności
  • Kontynuowanie pomimo oczywistej wiedzy, że nałóg nam szkodzi (chora wątroba, debet na karcie)
  • Ukrywanie się ze swoim nałogiem (ukrywanie zakupionych przedmiotów, picie w samotności)
  • Poczucie wstydu

Leczenie uzależnień

Choć trudne, leczenie uzależnień wszelkiego typu jest możliwe, i wskazane, nie tylko dla poprawy życia osoby uzależnionej, ale także jej rodziny. Celem terapii jest pomoc wyjścia z nałogu, a także przystosowanie do nowego życia w trzeźwości/bez nałogu. Takie leczenie uzależnień obejmuje psychoterapie indywidualną oraz grupową, a jeśli jest to konieczne, także odtrucie, czyli detoksykacje w przypadku osób uzależnionych od substancji chemicznych. Warto stosować obie terapie na raz, ponieważ każda z nich, posiada zalety, których nie posiada ta druga. Jeśli chodzi o terapie indywidualną, to oczywiście dzięki takiej terapii możemy całkowicie otworzyć się przez terapeutą w dogodnych, intymnych warunkach, przepracować z nim problemy, zrozumieć mechanizm uzależnienia, oraz zmienić sposób postrzegania siebie (wyzbycie się wstydu, zmiana sposobu myślenia, przeprogramowanie i wyuczenie nowych modeli zachowań oraz zasad, które pomogą w walce z chorobą, oraz z nawrotami, które mogą nastąpić). Z kolei, zaletą terapii grupowej jest niewątpliwie to, że możemy zobaczyć, że nie jesteśmy osamotnieni w walce, że istnieją osoby, które podobnie jak my, walczą z problemem, są nam podobni, lub nie, ale łączy nas podobny problem. Ponadto, terapia grupowa pozwala na nawiązywaniu więzi z nowymi osobami, uczy otwartości, pozwala uwolnić się z uczucia wstydu, bo to żaden wstyd, być uzależnionym. Wspólna walka motywuje do zmian (jeśli on może, to ja również, zrobimy to razem).

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *