Refluks żołądkowy, czyli zgaga.

Refluks żołądkowy, czyli zgaga.

Refluks żołądkowy to nic innego jak cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jest to dolegliwość stosunkowo nieprzyjemna, objawiająca się przede wszystkim uczuciem intensywnego pieczenia w okolicy przełyku i mostka. Zdecydowanie najczęściej jest to dolegliwość wywoływana przez inne dolegliwości, a więc można powiedzieć, iż leczenie powinno być prowadzone tak, aby pozbyć się przyczyny zgagi. W każdym razie, musimy pamiętać, iż refluks żołądkowy ma swoje konkretne przyczyny, o których warto sobie powiedzieć. Pozwoli nam to bowiem uniknąć tej dolegliwości w wielu przypadkach. Po prostu musimy do naszego trybu odżywiania wdrożyć kilka istotnych zmian. Z całą pewnością zgagę można będzie w ten sposób odsunąć.

Skąd bierze się refluks żołądkowy?

Tak jak już powiedzieliśmy wcześniej, refluks żołądkowy, najczęściej pojawiać się będzie w wyniku innych dolegliwości zdrowotnych. Bardzo często ze zgagą zmagają się osoby przechodzące inne choroby. Najczęściej są to: przepuklina rozworu przełykowego, zaburzenia psychonerwowe, niestrawności, zażywanie leków z kwasem acetylosalicylowym na czczo, naciecz rozrostowy żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Mamy więc całą gamę różnorodnych dolegliwości które mogą wywoływać refluks żołądkowy.

Poza tym, zgada może być także wywoływana poprzez niewłaściwe podejście do kwestii odżywiania się. Zbyt szybkie jedzenie, prowadzi do nieprawidłowego przeżucia pokarmu, co może wywoływać cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Nadmierne objadanie się także może być przyczyną zgagi, w wyniku przepełnienia żołądka. Dodatkowo, warto pamiętać, iż objawy choroby mogą się nasilać w wyniku: palenia papierosów, nadużywania alkoholu, napięcia nerwowego, wyczerpania psychicznego i fizycznego.

Leczenie refluksu.

Jak już wiemy, zdecydowanie najczęściej, refluks żołądkowy będzie powodowany przez inne dolegliwości. Leczenie będzie więc skupiać się na wyeliminowaniu przyczyn i łagodzeniu bieżących skutków. Leki na zgagę mają właśnie za zadanie zminimalizować nieprzyjemne doznania, ból i pieczenie. Możemy także zastosować odpowiednie zioła na zgagę, które neutralizują kwas żołądkowy pojawiający się w przełyku wraz z treścią żołądkową.
Najlepszym jednakże rozwiązaniem jest zapobieganie występowania zgagi. Aby refluks żołądkowy nigdy nas nie dopadł, powinniśmy przede wszystkim skupić się na następujących kwestiach:

  • Ograniczenie spożywania alkoholu, oraz gazowych napojów.
  • Rezygnacja z palenia papierosów.
  • Zmiana systemu żywieniowego – zwiększenie ilości posiłków w ciągu domy, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich objętości.
  • Ograniczenie spożywania tłuszczy
  • Wdrożenie do diety środków poprawiających trawienie, takich jak mięta czy też dziurawiec.
  • Utrzymywanie prawidłowej wagi ciała
  • Unikanie czosnku, czekolady czy też cytrusów.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc biorąc, refluks żołądkowy to dolegliwość czasowa, aczkolwiek bardzo nieprzyjemna. Jeśli więc często nas dopada, warto mieć zawsze pod ręką środki minimalizujące negatywne doznania. Warto także wybrać się do lekarza aby zdiagnozować przyczyny refluksu. Pozwoli nam to bowiem wyeliminować je, a to w tym przypadku będzie kwestią wręcz kluczową.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *