Prawidłowa eksploatacja pomp samozasysających.

Prawidłowa eksploatacja pomp samozasysających.

Eksploatacja każdego rodzaju pompy, niezależnie od tego czy będzie to pompa głębinowa, czy też powodziowa, lub szlamowa, wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby pompa była poprawnie użytkowana, natomiast po każdym jej użyciu powinna podlegać prawidłowo przeprowadzonej konserwacji, aby zminimalizować dzięki temu ryzyko występowania jakichkolwiek uszkodzeń, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z kosztownymi urządzeniami pompowymi. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej wszystkim aspektom samodzielnej konserwacji pomp, aby w toku eksploatacji nie spotkać się już z żadnymi poważniejszymi w tym zakresie trudnościami.

Przede wszystkim czystość.

Jednym z najważniejszych aspektów bezpiecznej eksploatacji pomp wszelkiego rodzaju, jest staranne oczyszczanie wszystkich mechanicznych elementów, które w trakcie pracy mają bezpośredni kontakt z pompowanym medium, co może prowadzić do zabrudzeń, lub też w niektórych przypadkach do zapoczątkowania procesu korozji, co jest przecież pierwszym krokiem do całkowitego uszkodzenia kosztownej pompy. Dlatego też, musimy posiadać odpowiednio przygotowane materiały do konserwacji, oczywiście wszystko zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, bowiem każda pompa będzie przecież wykonana w innej technologii z zastosowaniem zupełnie różnych materiałów. Na przykład pompy samozasysające Victor Pumps na przyczepach, które mogą tutaj być wykonywane w kilku różnych wersjach, zarówno z żeliwa, stali nierdzewne, z żeliwa sferoidalnego, lub też w wersach mieszanych obu tych rozwiązań materiałowych. Dlatego też, trzeba wiedzieć z jakiego rodzaju urządzeniem mamy do czynienia, aby umiejętnie i starannie przeprowadzać okresową i codzienną konserwację urządzenia.

Serwisowanie pomp w profesjonalnych serwisach.

Niezależnie jednak od tego czy pompy będą starannie i poprawnie konserwowane, koniecznością i obowiązkiem każdego posiadacza pompy, szczególnie tej podlegającej intensywnej eksploatacji będzie okresowa wizyta w serwisie, celem sprawdzenia wszystkich podzespołów, i ewentualnego naprawienia wszystkich powstających uszkodzeń, oraz wymiany zużywających się elementów. Warto tutaj jednakże podkreślić, iż tylko profesjonalny serwis pomp posiadający odpowiednie autoryzacje poszczególnych producentów pomp, może się zajmować naprawami oraz okresowymi przeglądami naszych pomp, bowiem w przeciwnym przypadku niestety możemy doprowadzić do uszkodzenia, a co więcej, w wyniku ingerencji w maszynę poprzez osoby nieuprawnione do tego, można także stracić gwarancję, a to jest raczej niewskazane.

Generalnie rzecz ujmując możemy tutaj powiedzieć, iż poprawna eksploatacja pomp wszelkiego rodzaju to przede wszystkim staranna konserwacja codzienna i okresowa, jak również regularne wizyty w serwisie pomp na odpowiednich przeglądach, które mają za zadanie sprawdzić wydajności sprawność poszczególnych elementów i podzespołów pomp.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *