Ogrzewanie pompą ciepła.

Ogrzewanie pompą ciepła.

Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych w sezonie zimowym to jedna z ważniejszych kwestii, którym należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby osiągnąć wysoki poziom komfortu cieplnego w domu. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, aby nie ponosić nazbyt wysokich kosztów ogrzewania. Ostatecznie, cieniem na to wszystko kładzie się aspekt ekologiczny, który obecnie jest zdecydowanie najważniejszy. Jednym słowem, stare kotły węglowe, spalające 6-10 ton węgla rocznie powinny być jak najszybciej wymienione na zupełnie nowe rozwiązania grzewcze. Okazuje się też, iż bardzo dobrze w tych kategoriach mieści się ogrzewanie pompą ciepła. Jest to technologia wydajna, ekologiczna i przy odpowiednim podejściu także wystarczająco ekonomiczna.

Czy ogrzewanie pompą ciepła jest opłacalne?

To oczywiście zależy w dużej mierze od warunków w naszym budynku. Jeśli jest to stary budynek, bez izolacji fundamentów, bez warstwy ocieplenia ścian, to z całą pewnością instalacja pompy ciepła mija się póki co z celem. W pierwszej kolejności trzeba będzie przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku. Musimy zadbać o wymianę okna na bardziej oszczędne, o izolację fundamentów, aby wilgoć nie pojawiała się w piwnicy. Trzeba uszczelnić wszystkie przegrody, i ostatecznie zadbać o izolację ścian zewnętrznych oraz warstwy dachu. Dopiero kiedy te wszystkie aspekty będą prawidłowo zadbane, będzie można przeanalizować faktyczne koszty jakie pociągnie za sobą ogrzewanie pompą ciepła.

Dodatkowo, musimy także w tym przypadku rozważyć kwestię systemu dystrybucji ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Do wyboru mamy odpowiednie nadmuchy ciepłego powietrza, ogrzewanie podłogowe, grzejniki kanałowe, jak również specjalne grzejniki dla pomp ciepła. Tego typu grzejniki okazują się w starym budownictwie najlepszym rozwiązaniem, bowiem większość budynków ma już gotową instalację. Wystarczy odpowiednio zamontować nowe grzejniki niskotemperaturowe aby móc efektywnie ogrzewać pomieszczenia mieszkalne.

Koszty zakupu pompy ciepła.

Bardzo ważną kwestią jest tutaj koszt związany z zakupem i montażem samej pompy ciepła. Jest on oczywiście uzależniony od rodzaju zastosowanej pompy. W przypadku pomp ciepła powietrznych, raczej nie są to wygórowane koszty. Już w cenie około 15-20 tys. PLN można zakupić nowe, całkiem wydajne urządzenie, zapewniające dogodne warunki pracy i dobry uzysk energetyczny. Jeśli zaś będziemy potrzebowali bardziej wydajnej pompy, to koniecznością będzie zakup pompy gruntowej. W tym przypadku koszty diametralnie rosną. Może nie tylko w kwestii samej pompy, ale w kwestii przygotowania odwiertów głębinowych, gdzie wprowadzone zostaną rury z czynnikiem grzewczym do odzysku ciepła z głębi ziemi. Jednakże pompy ciepła głębinowe zapewniają nam bardziej wydajną pracę i lepszy uzysk energetyczny.

Podsumowanie

Jednym słowem można powiedzieć, iż ogrzewanie pompą ciepła jest jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem, aczkolwiek nie w każdych warunkach. Koniecznie trzeba tutaj spełnić pewne wymagania, aby tego typu technologia zapewniała wystarczające warunki termiczne i przyzwoite koszty ogrzewania. Co zaś najważniejsze, jest to technologia w pełni ekologiczna.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *