Czy możemy dom ogrzać za pomocą pieca kominkowego?

Czy możemy dom ogrzać za pomocą pieca kominkowego?

Ogrzewanie domu to niesamowicie istotna sprawa, bowiem im bardziej o tę kwestię zadbamy, tym lepsze warunki do życia zapewnimy sobie w zimie, a ponadto zabezpieczymy mury naszego domu przed wilgocią, która w ostatecznym rozrachunku może być przyczyną pojawienia się grzyba. Oczywiście w kwestii ogrzewania możemy dość dowolnie wybierać źródła ciepła, pod warunkiem, że będzie to źródło gwarantujące nam wystarczającą ilość energii cieplnej. Możemy nawet zastosować piec kominkowy, pod pewnymi jednak warunkami, z których najważniejszym jest to, aby dom był odpowiednio ocieplony i energooszczędny, bowiem piece kominkowe w przeciwieństwie do kotłów węglowych, nie są w stanie wygenerować takiego samego poziomu energii cieplnej, co w tym przypadku jest zdecydowanie najistotniejsze. Sprawdźmy wobec tego, w jakich okolicznościach będziemy mogli zastosować piec kominkowy do ogrzewania naszego domu, oraz jak skorzystać z tej technologii w najbardziej efektywny sposób.

Kiedy można będzie zastosować piec kominkowy?

Określenie warunków, jakie muszą być spełnione, abyśmy mogli nasz dom ogrzewać przy pomocy pieca kominkowego, to kwestia zdecydowanie najważniejsza w tym przypadku, bowiem musimy najpierw sprawdzić, czy nasz budynek spełnia wszystkie wymagania, zanim zdecydujemy się na zastosowanie tej właśnie technologii. Przede wszystkim powinniśmy mieć dom ocieplony, najlepiej budowany w nowej technologii, która sam w sobie zapewnia nam już wysoki poziom energooszczędności. W przypadku budynków starych, niezbędne będzie wspomniane ocieplenie styropianem ścian, jak również solidna izolacja sufitu oraz piwnic, aby dom był jak najmniej narażony na straty ciepła. Musimy przecież zdać sobie sprawę, iż w przypadku kiedy dom jest ogrzewany kotłem węglowym, który generuje moc rzędu 24 kW energii cieplnej, to w przypadku pieca kominkowego, o maksymalnej mocy 12-16 kW, musimy zapewnić niskie straty ciepła, aby w domu panowała odpowiednio dogodna temperatura do normalnej egzystencji.

Zalety korzystania z ogrzewania kominkowego.

Jeśli spełniamy warunki wykorzystania pieca kominkowego, powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na inne zalety ich zastosowania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż piece kominkowe to bardzo elegancki element wystroju wnętrz, a co za tym idzie, poprzez montaż takiego pieca, będziemy jednocześnie przyczyniać się do poprawy estetyki wystroju wnętrz. Oczywiście trzeba będzie zapewnić sobie dość spory magazyn na opał, niemniej jednak pomieszczenie brudnej kotłowni stanie się zbędne, więc właściwe można je przeznaczyć na skład drewna. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj także to, iż nowoczesne stalowe piece kominkowe wykonywane są z płaszczem wodnym, wobec czego, możliwe jest ich podłączenie do istniejących instalacji grzejnikowych, co może się przyczynić do pewnych oszczędności, bowiem nie będziemy musieli zmieniać całej instalacji na nową, co także jest tutaj bardzo ważne i szalenie wręcz istotne. Jednym słowem zastosowanie pieca kominkowego do ogrzewania naszych domów, jest rozwiązaniem jak najbardziej korzystnym, aczkolwiek trzeba w pierwszej kolejności odpowiednio się do tego przygotować poprzez ocieplenie naszego domu, aby mniej wydajny piec był w stanie ogrzewać wszystkie pomieszczenia do odpowiedniego poziomu.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *